Jaguar oslavuje devět dekád inovací speciální edicí modelu F-Pace

Jaguar oslavuje 90 let průkopnického designu, výkonu a inovací a přibližuje se k plně elektrické budoucnosti s novou výjimečnou edicí jednoho ze svých nejúspěšnějších vozů – luxusního výkonného SUV F-Pace.

90th Anniversary Edition (dostupná pro všechna provedení s výjimkou F-Pace 400 Sport a SVR), která je vůbec posledním provedením modelu F-Pace, nese decentní označení, doplňky karoserie R-Dynamic. Pro větší zážitek uživatele a vyšší hodnotu edice nabízí bez příplatku volitelné prvky výbavy jako jsou zatmavená skla oken, posuvná panoramatická střecha a 3D prostorová kamera. Uvnitř se o luxus postarají výrazně tvarovaná sportovní sedadla s kontrastním prošíváním, lišty z ebenového dřeva a hliníkové obložení.

Zákazníci mohou vybírat z výbav S, SE a HSE a celé palety motorů, včetně mild hybridu a plug-in hybridu. Druhý jmenovaný nabízí dojezd až 64 km (WLTP) v čistě elektrickém režimu a možnost rychlého nabíjení stejnosměrným proudem, které dovoluje dobít baterii z 0 na 80 % za pouhých 30 minut.

Vrcholem nabídky modelu F-Pace je verze SVR 575 Edition, která je oslavou spalovacího motoru a jejíž výkonný, kompresorem přeplňovaný V8 poskytuje impozantní výkon a díky systému Variable Valve Active Exhaust i odpovídající zvukový doprovod.

F-Pace SVR má výkon ve svém srdci, kterým je charakterní, kompresorem přeplňovaný V8 Jaguar o objemu 5,0 litru. Verze SVR 575 Edition s výkonem zvýšeným o 25 koní na 575 koní je nejvýkonnější provedení modelu F-Pace všech dob a poskytuje jedinečnou kombinaci výkonu a vzrušení. S točivým momentem 700 Nm umí zrychlit z 0 na 100 km/h za pouhé 4,0 sekundy.

SVR 575 Edition těží z jedinečného kitu karoserie SVR s předním nárazníkem optimalizovaným pro výkon, paketu Black Exterior Pack s černým rámečkem mřížky chladiče a výdechy na kapotě a zadního nárazníku SVR s černými detaily. SVR 575 Edition je rovněž vybaveno 22“ kovanými koly z lehké slitiny s povrchovou úpravou Diamond Turned a kontrastním matným lakem Satin Technical Grey.

V interiéru poskytují na dotek příjemný komfort sportovní sedadla, vyhřívaná a klimatizovaná a s elektrickým nastavením ve 14 směrech, čalouněná semišem a kůží Windsor. K dispozici jsou také sportovní sedadla čalouněná semi-anilinovou kůží. Volant zdobí znak SVR, přičemž hliníkový dekor je určen výhradně pro verzi SVR.

„F-Pace dal novým zákazníkům značky na výběr z různých variant od efektivního plug-in hybridu až po vysoce výkonný F-Pace SVR. Díky své neodmyslitelné kvalitě a špičkovému designu nadchl naše klienty po celém světě. V době, kdy se připravujeme na plně elektrickou budoucnost, je 90th Anniversary Edition důstojnou poctou devíti desetiletím průkopnického designu, výkonu a inovací,“ řekl Rawdon Glover, výkonný ředitel společnosti Jaguar.

90 let inovací značky Jaguar

Za modelem F-Pace 90th Anniversary Edition se skrývá příběh zahrnující devět desetiletí (1935 až 2025) předního postavení v automobilovém průmyslu. V historickém odkazu značky Jaguar zaujímá významné místo jako její vůbec první SUV v řadě pozoruhodných vozů a inovací.

Průkopnický duch Jaguaru sahá až do 30. let 20. století, což bylo urychleno ve 40. letech 20. století vývojem motoru XK, který ve výrobě vydržel dlouhých 40 let a byl základem úspěchů v motorsportu.

První sportovní vůz značky Jaguar byl dvoumístný roadster s bezkonkurenční kultivovaností a komfortem. Prvních 240 vozů mělo ručně vyráběnou hliníkovou karoserii a bylo vybaveno zcela novým řadovým šestiválcem XK o objemu 3,4 litru a výkonu 160 koní. Maximální rychlost 120 km/h z modelu XK120 učinila nejrychlejší sériově vyráběný vůz na světě. Aby to Jaguar prokázal, jel s ním po uzavřené dálnici v belgickém Jabbeke rychlostí 126 km/h. K mnoha úspěchům modelu XK120 na poli motorsportu patřila vítězství v Alpské rallye v letech 1951 a 1952.

V roce 1951 se model C-Type s víceprvkovým trojúhelníkovým rámem snižujícím hmotnost stal prvním Jaguarem, který vyhrál 24 hodin Le Mans. Hned při svém prvním startu přitom překonal rekordy v ujeté vzdálenosti a průměrné rychlosti. Po tomto vítězství vyvinuli inženýři Jaguaru ve spolupráci se společností Dunlop průkopnický technický prvek - kotoučové brzdy. V Remeši v roce 1952 se C-Type stal prvním vozem s kotoučovými brzdami, který vyhrál mezinárodní závod.

V roce 1961 byl představen jeden z nejikoničtějších vozů světa, Jaguar E-Type, který nastavil nová měřítka v oblasti automobilového designu a výkonu. Během 14 let bylo vyrobeno více než 70 000 vozů.  Ikonický design, nabízený v podobě dvoumístného roadsteru nebo kupé s pevnou střechou, byl výsledkem posedlosti aerodynamikou. S motorem XK o objemu 3,8 litru s trojitým karburátorem a výkonem 265 koní uměl zrychlit z 0 na 100 km/h za 6,9 sekundy. V roce 1964 byl zvětšen zdvihový objem motoru XK na 4,2 litru a v roce 1966 pak nabídku rozšířilo kupé s pevnou hlavou a uspořádáním 2+2. Ve verzi Series 3 se E-type stal prvním Jaguarem, který používal nový, celohliníkový V12 o objemu 5,3 litru, který dosahoval výkonu 272 koní a stal se etalonem plynulosti a kultivovanosti.

Další Jaguar, který se ucházel o titul nejrychlejšího vozu světa, je XJ220. Výroba modelu XJ220 začala v roce 1992 a využíval pokročilou hliníkovou voštinovou konstrukci, která přinášela obrovskou pevnost a zároveň nízkou hmotnost. XJ220 vážilo pouhých 1470 kg. S maximální rychlostí 342,79 km/h dosaženou při testu v roce 1991 zůstává nejrychlejším sériově vyráběným vozem značky Jaguar.

Slavný pětilitrový V8 byl uveden na trh v roce 2009 a nahradil velmi úspěšný motor Jaguar V8 o objemu 4,2 litru. Stejně jako jeho předchůdce byl původně tento celohliníkový motor se čtyřmi vačkovými hřídeli a 32 ventily v celé řadě vozů Jaguar nabízen v atmosférické verzi a přeplňovaný kompresorem a nabízel vyšší výkon, vyšší točivý moment a vyšší kultivovanost. Tento motor je od roku 2012 k dispozici v modelu F-Type a od roku 2018 v modelu F-Pace SVR.

Průkopnické inženýrství pokračovalo v roce 2018 představením jednoho z prvních prémiových elektromobilů na světě – Jaguaru I-Pace. Díky použití na míru vytvořené hliníkové architektury elektromobilu se jedná o konstrukci Jaguaru s dosud nejvyšší pevností v krutu, s rozložením hmotnosti v poměru 50:50 a dvěma motory navrženými společností Jaguar, které dávají výkon 400 koní a točivý moment 696 Nm. Od svého uvedení na trh získal I-Pace více než 90 ocenění, včetně bezprecedentních tří vítězství v anketě World Car of the Year 2019: zvítězil v kategoriích World Car Design of the Year, World Green Car a World Car of the Year a také v anketě European Car of the Year 2019.

Od roku 2025 se Jaguar promění v plně elektrickou luxusní značku s jedinečně expresivními vozy definovanými průkopnickými technologiemi a vizionářským designem.


Mám zájem

Další novinky

Jaguar slaví výročí svého sportovního modelu vydáním finální edice F-Type

Jaguar slaví výročí svého sportovního modelu vydáním finální edice F-Type

Poslední Jaguar F-Type, sportovní vůz vyrobený ve výrobním závodě automobilky v Castle Bromwichi, bude zařazen do sbírky Jaguar Heritage – přesně 50 let od chvíle, kdy z výrobní linky sjel poslední Jaguar E-Type.

Zjistit více
BCC Car Rally 2024: Nejisté počasí, skvělá trať a napínavý hokejový přenos

BCC Car Rally 2024: Nejisté počasí, skvělá trať a napínavý hokejový přenos

V sobotu 25. května se v okolí Prahy uskutečnil další ročník BCC Car Rally, jejíž cíl byl stejně jako v minulých letech před čestlickým dealerstvím Albion Cars. A jaké to letos bylo?

Zjistit více
Nezaměnitelný zvuk Jaguaru F-Type se uchová v Britské knihovně

Nezaměnitelný zvuk Jaguaru F-Type se uchová v Britské knihovně

Značka Jaguar bude od roku 2025 nabízet moderní, luxusní a plně elektrické vozy, a tak se automobilka podělila s Britskou knihovnou a dalšími institucemi o zvukové nahrávky svého ikonického sportovního automobilu Jaguar F-Type s osmiválcovým motorem. Ty byly pořízené jak z interiéru, tak z vnější karoserie vozu a zachycují nezaměnitelný zvuk tohoto vozu. Díky tomuto kroku si budou moci už navždy lidé po celém světě vychutnat zvuk posledního sportovního vozu značky Jaguar se spalovacím motorem.

Zjistit více
Jaguar odhalil kolekci modelů E-type ZP jako poctu prvním vítězstvím tohoto legendárního vozu

Jaguar odhalil kolekci modelů E-type ZP jako poctu prvním vítězstvím tohoto legendárního vozu

Oddělení Jaguar Classic oslavuje vítěznou historii ikonického modelu E-type výrobou sedmi exkluzivních párů vozů E-type ZP. Tyto nové sběratelské kousky vzdávají hold prvním vítězstvím automobilů E-type, které byly vyrobeny pod projektovým označením ZP. Lehce upravené závodní vozy slavily svá první vítězství jen několik měsíců po představení legendárního modelu v roce 1961.

Zjistit více
Aňa Geislerová: Emoce? Ty často bolí

Aňa Geislerová: Emoce? Ty často bolí

Jedna z tria umělecky nadaných sester nehraje divadlo, prý ho nemá v srdci. Zato na plátně exceluje, za což si odnesla nespočet cen, včetně pěti sošek Českých lvů. Občas jde s kůží na trh, když okomentuje společenské dění a priori to politické. Moc to neřeší, je přímá a zdá se být nekompromisní. Jen pár hodin před rozhovorem na svém Instagramu publikovala stories s českým expremiérem a jeho minulostí. A v jedné z posledních rolí se blýskla jako prezidentka. Je všechno jen náhoda? Vyzpovídali jsme naši ambasadorku Aňu Geislerovou!

Zjistit více
Jaguar Land Rover investuje v příštích pěti letech 15 miliard liber do vývoje elektrických vozů

Jaguar Land Rover investuje v příštích pěti letech 15 miliard liber do vývoje elektrických vozů

Automobilka Jaguar Land Rover oznámila plány na urychlení svého přechodu na pozici předního světového výrobce moderních luxusních vozů. Navíc její výrobní zařízení v Halewoodu ve Velké Británii se stane plně elektrickým výrobním závodem. Nová generace JLR architektury středně velkých SUV, elektrifikovaná modulární architektura, bude nyní čistě elektrická.

Zjistit více
BCC Car Rally je rok od roku lepší! Přesvědčili jsme se minulou sobotu

BCC Car Rally je rok od roku lepší! Přesvědčili jsme se minulou sobotu

Uplynulý víkend byl v roli krásného jarně-letního počasí a lákal vyrazit ven. Jsme rádi, že řada lidí toho využila a vyrazila se podívat na krásné sportovní vozy na další ročník stylové Car Rally, jejíž jsme partnery.

Zjistit více
Jaguar odhalil I-Type 6: Nejmodernější plně elektrický závodní vůz značky v historii

Jaguar odhalil I-Type 6: Nejmodernější plně elektrický závodní vůz značky v historii

Tým Jaguar TCS Racing odhalil závodní vůz Jaguar I-Type 6 navržený pro šampionát ABB FIA Formula E World Championship 2023 představující inovativní plně elektrickou kategorii motoristického sportu, která vstupuje do éry třetí generace.

Zjistit více
Jaguar slaví 75 let speciální edicí modelu F-Type

Jaguar slaví 75 let speciální edicí modelu F-Type

Jaguar F-Type patří mezi poslední sportovní vozy značky Jaguar s bohatým rodokmenem, který započal již před 75 lety. Zahrnuje řadu nejvíce ikonických modelů, které kdy byly vyrobeny.

Zjistit více
Jaguar prodlužuje záruku všech svých vozů ze tří na pět let

Jaguar prodlužuje záruku všech svých vozů ze tří na pět let

Značka Jaguar zavádí novou pětiletou záruku pro celou svou řadu vozidel, včetně plně elektrického modelu Jaguar I-Pace a všech plug-in hybridních vozidel.

Zjistit více
Závodní úspěch Jaguaru inspiroval limitovanou edici F-Pace SVR

Závodní úspěch Jaguaru inspiroval limitovanou edici F-Pace SVR

Exkluzivní Jaguar F-Pace SVR Edition 1988 je první limitovanou edicí nejvýkonnějšího SUV automobilky Jaguar, kterou vytvořili experti na personalizaci z oddělení SV Bespoke.

Zjistit více
Jaguar přichází s novými šestiválcovými modely F-Pace 300 & 400 Sport

Jaguar přichází s novými šestiválcovými modely F-Pace 300 & 400 Sport

Nabídka modelu Jaguar F-Pace se rozšiřuje a nově do ní přichází dynamické modely 400 Sport a 300 Sport. Zákazníci tak mají k dispozici širší možnosti volby a více dostupných technologií.

Zjistit více
Jaguar přichází s modely XE a XF v provedení 300 Sport

Jaguar přichází s modely XE a XF v provedení 300 Sport

Jaguary XE a XF nabízejí zákazníkům větší výběr a více systémů než kdy předtím, a to díky přidání nové verze 300 Sport a uvedení integrace funkce what3words do celé modelové řady.

Zjistit více
Jaguar uvádí třetí vůz pro Gran Turismo 7

Jaguar uvádí třetí vůz pro Gran Turismo 7

Značka Jaguar představila svůj třetí plně elektrický virtuální sportovní vůz. Jde o Jaguar Vision Gran Turismo Roadster.

Zjistit více
Taťána Gregor Brzobohatá: Už dávno neřeším blbosti

Taťána Gregor Brzobohatá: Už dávno neřeším blbosti

„To je ta Miss?“ zeptá se leckdo. Ti, jejichž zorný úhel je o pár stupňů širší, vědí, že Taťána byla první, kdo v ČR založil nadaci Krása pomoci na pomoc seniorům a aktivně se o péči o starší spoluobčany zasazuje už 13 let.

Zjistit více

Tato webová stránka používá cookies

Za účelem zkvalitnění našich služeb používáme na této stránce soubory cookies. Pro více informací přejděte na
Podmínky pro používání internetových stránek.

Funkční cookies Tyto cookies jsou nezbytné pro správné fungování webové stránky a proto je není možné vypnout.
Analytické cookies Analytické cookies nám pomáhají sledovat a analyzovat způsob v systému Google Analytics 4, jakým návštěvníci interagují s naší stránkou. Tyto informace nám umožňují vylepšovat obsah a poskytovat lepší uživatelský zážitek.
Marketingové cookies Čtení a zapisování cookies pro marketingové účely pro reklamní systémy jako je např. Google Ads či Sklik. Tyto cookies nám umožňují sledovat chování uživatelů a měřit výkon webu a efektivitu našich reklamních kampaní.
Personalizovaná reklama Remarketingové cookies nám umožňují prezentovat vám personalizovanou reklamu na základě vašich předchozích interakcí s naší stránkou v systémech jako je Google Ads, Sklik.
Využití osobních dat Touto volbou nastavíte souhlas s odesíláním a zpracováním vašich osobních údajů společnosti Google pro účely cílení a vyhodnocování online reklamy a cíleného marketingu.