Jaguar odhalil I-Type 6: Nejmodernější plně elektrický závodní vůz značky v historii

Tým Jaguar TCS Racing odhalil závodní vůz Jaguar I-Type 6 navržený pro šampionát ABB FIA Formula E World Championship 2023 představující inovativní plně elektrickou kategorii motoristického sportu, která vstupuje do éry třetí generace.

I-Type 6 je nejmodernější a nejefektivnější elektrický závodní automobil značky Jaguar v historii. Jde o první závodní vůz FIA Formula E využívající elektromotor umístěný u přední i zadní nápravy, kdy přední elektromotor poskytuje výkon rekuperace až 250 kW a zadní až 350 kW. Ve srovnání s druhou generací soutěžních vozů je celkový výkon rekuperace dvojnásobný a díky tomu již není nutné používat konvenční brzdy na zadní nápravě.

Od ledna 2023 přinese éra třetí generace závodů Formula E rychlejší a vzrušující souboje kolo na kolo na městských tratích po celém světě. Třetí generace závodního vozu Jaguar Formula E je průkopníkem špičkových technologií a stanovuje nová výkonnostní měřítka: Je o 74 kg lehčí a o 100 kW výkonnější než její předchůdci a současně je schopná dosáhnout maximální rychlosti až 322 km/h.

Tým Jaguar TCS Racing vstupuje do sezóny 2023 s novou výraznou identitou. Podmanivá paleta barev zahrnuje karbonově černou, saténovou bílou a rafinované zlaté detaily. Asymetrické barevné provedení Jaguaru I-Type 6 vytváří dva jedinečné vozy, do kterých usednou jezdci Mitch Evans a Sam Bird. Unikátem v seriálu Formula E je fakt, že sestava jezdců týmu Jaguar zůstává stejná už třetí sezonu v řadě. To přináší cennou konzistenci.

Nová generace vozů šampionátu Formula E bude i nadále pro Jaguar TCS Racing a automobilku Jaguar Land Rover představovat reálnou laboratoř. Tým vyvíjí a inovuje nejmodernější technologie tak, aby uspěl v tomto šampionátu. Získané poznatky ale budou také důležité při vývoji elektrických pohonných jednotek, softwaru a technologií zaměřených na udržitelnost a určených pro sériově vyráběné vozy.

Inovace a technologie vyvinuté pro Jaguar I-Type 6 přímo umožní proměnu značky Jaguar, která bude nabízet od roku 2025 plně elektrické, moderní a luxusní automobily. Účast v kategorii motoristického sportu s nulovou produkcí emisí, navíc s celosvětově nejekologičtějším závodním vozem, je ukázkou závazku automobilky Jaguar Land Rover dosáhnout v rámci strategie Reimagine do roku 2039 nulových emisí jak v provozech, tak v dodavatelském řetězci i u produktů.

Jaguar TCS Racing vstupuje do sezony 2023 po nedávném udělení akreditace FIA Three-Star Enivronmental Accreditation. Jedná se o nejvyšší možné hodnocení, které potvrzuje, že tým vykazuje nejlepší postupy ve vztahu k životnímu prostředí a neustále se snaží stávající procesy vylepšovat.

Před nadcházející sezonou byla společnost Wolfspeed potvrzena jako oficiální partner pro výkonové polovodiče. Toto partnerství navazuje na spolupráci společnosti s týmem Jaguar TCS Racing fungující od roku 2017, kdy byla pokroková technologie karbidu křemíku použita pro zlepšení efektivity a výkonu při závodech. Automobilka Jaguar Land Rover zároveň nedávno oznámila strategické partnerství se společností Wolfspeed také při vývoji sériových elektromobilů, které budou využívat polovodiče s touto technologií pro novou generaci měničů. Obě partnerství podporují přenos nových technologií a znalostí ze světa motorsportu na běžné silnice, a to se zvláštním důrazem na účinnost.

Po úspěšné dva roky trvající spolupráci s týmem Jaguar prodlužuje společnost Micro Focus své partnerství coby oficiální technický partner. Do provozu týmu je začleněn její prvotřídní software a služby, jako jsou IDOL a Vertica Analytics Platform. Ty umožňují shromažďovat a zpracovávat obrovské množství dat, vytvářet přesnější předpovědi a dělat během závodů kritická rozhodnutí, což týmu přináší více bodů, pódiových umístění i vítězství.

Společnosti Wolfspeed a Micro Focus se připojují ke stávajícímu portfoliu světových partnerů v čele se společností Tata Consultancy Services (TCS) poskytující IT služby, poradenství a podniková řešení, která i nadále pokračuje coby dlouholetý hlavní sponzor týmu. Kromě toho s Jaguar TCS Racing spolupracují ve snaze dosáhnout co nejlepších výsledků a inovací také společnosti GKN Automotive, Dow nebo Castrol, stejně jako dodavatelé Alpinestars a Uncommon.

Nadcházející sezona bude pro Jaguar první, kdy bude svou úspěšnou technologii hnacího ústrojí dodávat také britskému týmu Envision Racing. Na start závodů seriálu Formula E se tak postaví čtyři vozy vybavené pohonem značky Jaguar.

Tým Jaguar TCS Racing vstoupí do nové sezony 14. ledna 2023 v Mexico City, kdy odstartuje první z celkem sedmnácti závodů pořádaných ve dvanácti městech po celém světě. Sezona 2022 byla pro Jaguar TCS Racing dosud nejúspěšnější za dobu působení v seriálu Formula E, když tým získal zatím nejvíce bodů a jezdec Mitch Evans skončil v konečném hodnocení šampionátu na druhém místě. Britský tým usilovně pracuje na tom, aby i v nadcházející sezoně opět bojoval o titul mistra světa.

Další novinky

Nezaměnitelný zvuk Jaguaru F-Type se uchová v Britské knihovně

Nezaměnitelný zvuk Jaguaru F-Type se uchová v Britské knihovně

Značka Jaguar bude od roku 2025 nabízet moderní, luxusní a plně elektrické vozy, a tak se automobilka podělila s Britskou knihovnou a dalšími institucemi o zvukové nahrávky svého ikonického sportovního automobilu Jaguar F-Type s osmiválcovým motorem. Ty byly pořízené jak z interiéru, tak z vnější karoserie vozu a zachycují nezaměnitelný zvuk tohoto vozu. Díky tomuto kroku si budou moci už navždy lidé po celém světě vychutnat zvuk posledního sportovního vozu značky Jaguar se spalovacím motorem.

Zjistit více
Jaguar odhalil kolekci modelů E-type ZP jako poctu prvním vítězstvím tohoto legendárního vozu

Jaguar odhalil kolekci modelů E-type ZP jako poctu prvním vítězstvím tohoto legendárního vozu

Oddělení Jaguar Classic oslavuje vítěznou historii ikonického modelu E-type výrobou sedmi exkluzivních párů vozů E-type ZP. Tyto nové sběratelské kousky vzdávají hold prvním vítězstvím automobilů E-type, které byly vyrobeny pod projektovým označením ZP. Lehce upravené závodní vozy slavily svá první vítězství jen několik měsíců po představení legendárního modelu v roce 1961.

Zjistit více
Aňa Geislerová: Emoce? Ty často bolí

Aňa Geislerová: Emoce? Ty často bolí

Jedna z tria umělecky nadaných sester nehraje divadlo, prý ho nemá v srdci. Zato na plátně exceluje, za což si odnesla nespočet cen, včetně pěti sošek Českých lvů. Občas jde s kůží na trh, když okomentuje společenské dění a priori to politické. Moc to neřeší, je přímá a zdá se být nekompromisní. Jen pár hodin před rozhovorem na svém Instagramu publikovala stories s českým expremiérem a jeho minulostí. A v jedné z posledních rolí se blýskla jako prezidentka. Je všechno jen náhoda? Vyzpovídali jsme naši ambasadorku Aňu Geislerovou!

Zjistit více
Jaguar Land Rover investuje v příštích pěti letech 15 miliard liber do vývoje elektrických vozů

Jaguar Land Rover investuje v příštích pěti letech 15 miliard liber do vývoje elektrických vozů

Automobilka Jaguar Land Rover oznámila plány na urychlení svého přechodu na pozici předního světového výrobce moderních luxusních vozů. Navíc její výrobní zařízení v Halewoodu ve Velké Británii se stane plně elektrickým výrobním závodem. Nová generace JLR architektury středně velkých SUV, elektrifikovaná modulární architektura, bude nyní čistě elektrická.

Zjistit více
BCC Car Rally je rok od roku lepší! Přesvědčili jsme se minulou sobotu

BCC Car Rally je rok od roku lepší! Přesvědčili jsme se minulou sobotu

Uplynulý víkend byl v roli krásného jarně-letního počasí a lákal vyrazit ven. Jsme rádi, že řada lidí toho využila a vyrazila se podívat na krásné sportovní vozy na další ročník stylové Car Rally, jejíž jsme partnery.

Zjistit více
Jaguar slaví 75 let speciální edicí modelu F-Type

Jaguar slaví 75 let speciální edicí modelu F-Type

Jaguar F-Type patří mezi poslední sportovní vozy značky Jaguar s bohatým rodokmenem, který započal již před 75 lety. Zahrnuje řadu nejvíce ikonických modelů, které kdy byly vyrobeny.

Zjistit více
Jaguar prodlužuje záruku všech svých vozů ze tří na pět let

Jaguar prodlužuje záruku všech svých vozů ze tří na pět let

Značka Jaguar zavádí novou pětiletou záruku pro celou svou řadu vozidel, včetně plně elektrického modelu Jaguar I-Pace a všech plug-in hybridních vozidel.

Zjistit více
Závodní úspěch Jaguaru inspiroval limitovanou edici F-Pace SVR

Závodní úspěch Jaguaru inspiroval limitovanou edici F-Pace SVR

Exkluzivní Jaguar F-Pace SVR Edition 1988 je první limitovanou edicí nejvýkonnějšího SUV automobilky Jaguar, kterou vytvořili experti na personalizaci z oddělení SV Bespoke.

Zjistit více
Jaguar přichází s novými šestiválcovými modely F-Pace 300 & 400 Sport

Jaguar přichází s novými šestiválcovými modely F-Pace 300 & 400 Sport

Nabídka modelu Jaguar F-Pace se rozšiřuje a nově do ní přichází dynamické modely 400 Sport a 300 Sport. Zákazníci tak mají k dispozici širší možnosti volby a více dostupných technologií.

Zjistit více
Jaguar přichází s modely XE a XF v provedení 300 Sport

Jaguar přichází s modely XE a XF v provedení 300 Sport

Jaguary XE a XF nabízejí zákazníkům větší výběr a více systémů než kdy předtím, a to díky přidání nové verze 300 Sport a uvedení integrace funkce what3words do celé modelové řady.

Zjistit více
Jaguar uvádí třetí vůz pro Gran Turismo 7

Jaguar uvádí třetí vůz pro Gran Turismo 7

Značka Jaguar představila svůj třetí plně elektrický virtuální sportovní vůz. Jde o Jaguar Vision Gran Turismo Roadster.

Zjistit více
Taťána Gregor Brzobohatá: Už dávno neřeším blbosti

Taťána Gregor Brzobohatá: Už dávno neřeším blbosti

„To je ta Miss?“ zeptá se leckdo. Ti, jejichž zorný úhel je o pár stupňů širší, vědí, že Taťána byla první, kdo v ČR založil nadaci Krása pomoci na pomoc seniorům a aktivně se o péči o starší spoluobčany zasazuje už 13 let.

Zjistit více
Automobilka Jaguar Land Rover bude spolupracovat s vedoucí firmou v oblasti umělé inteligence

Automobilka Jaguar Land Rover bude spolupracovat s vedoucí firmou v oblasti umělé inteligence

Společnost Jaguar Land Rover uzavřela několikaleté strategické partnerství s firmou NVIDIA, lídrem v oblasti umělé inteligence (AI) a výpočetní techniky. Obě firmy budou společně vyvíjet a dodávat automatizované systémy řízení nové generace, služby a zážitky s využitím AI pro své zákazníky.

Zjistit více
Soutěžte s Albion Cars o vstupenky na festival Struny podzimu

Soutěžte s Albion Cars o vstupenky na festival Struny podzimu

Podzim a kultura patří k sobě. Zapomeňte už na letní výlety do přírody i vysedávání na zahrádkách a vydejte se společně s Albion Cars za kvalitní hudbou. Nyní můžete v naší soutěži vyhrát vstupenky na vybrané koncerty hudebního festivalu Struny podzimu, který se koná od 19. října do 22. listopadu v Praze.

Zjistit více
Jaguar chystá omezenou sérii nových ručně stavěných exemplářů modelu C-type

Jaguar chystá omezenou sérii nových ručně stavěných exemplářů modelu C-type

Oddělení Jaguar Classic představuje limitovanou sérii nově vyrobených vozů C-type Continuation u příležitosti jubilejního výročí této ikony historie motorsportu. Děje se tak 70 let poté, co se vůz poprvé zúčastnil závodu v Le Mans, který rovnou vyhrál. Přelomový automobil se veřejnosti ukázal na prestižní akci Concours of Elegance v Hampton Court Palace.

Zjistit více